Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością ( Sp. z o.o. ) jest osobą prawną działającą przez swoje organy (zarząd i radę nadzorczą). Istotą takiej konstrukcji jest to, że zarząd zaciąga zobowiązania, jednak czyni to w imieniu Spółki i to bezpośrednio ona nabywa prawa, ale równocześnie jest odpowiedzialna za długi ( wykonanie obowiązków z umów, zapłatę należności).
Bezskuteczność egzekucji wobec Spółki.
Sytuacja zmienia się, gdy Spółka nie posiada majątku wystarczającego na spłatę swoich zobowiązań. W takiej sytuacji może wchodzić w grę odpowiedzialność członków zarządu za zobowiązania Spółki. Stosownie do treści art. 299 § 1 kodeksu spółek handlowych ( k.s.h.) „Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania.” Zgodnie z tą zasadą jeżeli Spółka nie płaci dobrowolnie wierzyciel Spółki musi w pierwszej kolejności, wystąpić z pozwem o zapłatę przeciwko Spółce i uzyskać prawomocny wyrok (nakaz zapłaty ewentualnie ugodę) opatrzony klauzulą wykonalności. Kolejny krok to wniosek do komornika sądowego o egzekucję należności. W sytuacji, gdy komornikowi nie uda się ściągnąć dochodzonej kwoty z uwagi na brak wystarczającego majątku Spółki na jej zaspokojenie, komornik wyda postanowienie w przedmiocie umorzenia egzekucji z powodu bezskuteczności.
Windykacja od członków zarządu.
Dopiero na takim etapie wierzyciel może rozpocząć windykację bezpośrednio przeciwko członkom zarządu Spółki. Pierwszym krokiem w dochodzeniu należności od członków zarządu jest pozew do sądu przeciwko osobom wchodzącym w skład w czasie gdy należność powstała, albo też w czasie właściwym do zgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości ( wszystkim, albo niektórym członkom zarządu, bowiem ponoszą oni odpowiedzialność solidarną), uzyskać prawomocny wyrok przeciwko osobom wchodzącym w skład zarządu i opatrzony klauzulą wykonalności. Sprawa musi zostać skierowana do komornika celem ściągnięcia należności z majątków osobistych członków zarządu Spółki. Zatem w praktyce spłaty żądamy od osoby, która posiada majątek wystarczający na uiszczenie należności i z której komornik sądowy będzie w stanie stosunkowo łatwo uzyskać należność, natomiast ten z dłużników ( byłych członków zarządu), który spłacił należność może żądać rozliczenia od pozostałych członków, jest to jednak odrębna sprawa i wierzyciela nie dotyczy.
Możliwość uwolnienia się od odpowiedzialności.
Członek zarządu może uwolnić się od odpowiedzialności za zobowiązania Spółki, jeżeli w toku postępowania sądowego wykaże, że we właściwym czasie złożył wniosek o ogłoszenie upadłości lub w tym samym czasie wydano postanowienie o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo o zatwierdzeniu układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu, albo że niezgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości nastąpiło nie z jego winy, albo że pomimo niezgłoszenia wniosku o ogłoszenie upadłości oraz niewydania postanowienia o otwarciu postępowania restrukturyzacyjnego albo niezatwierdzenia układu w postępowaniu w przedmiocie zatwierdzenia układu wierzyciel nie poniósł szkody ( art. 299 § 2 kodeksu spółek handlowych).
Dochodzenie od byłych członków zarządu należności za zobowiązania Spółki nie jest postępowaniem prostym i niewątpliwie wymaga wszechstronnej analizy, zarówno prawnej, jak i ekonomicznej.
Podobne publikacje:
Jak przekształcić spółkę komandytową po wprowadzeniu podatku CIT?,
Spółka komandytowa podatnikiem podatku CIT od 01 stycznia 2021 roku,
Rejestr beneficjentów rzeczywistych wpis do dnia 13 lipca 2020 roku, pod rygorem kary do 1000000 zł ,
Zgromadzenie Wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) w czasie epidemii,
Odpowiedzialność majątkowa wspólników za zobowiązania spółki jawnej,
Nowe zasady i surowsza odpowiedzialność spółek kapitałowych i innych podmiotów zbiorowych,
Sprawozdanie finansowe spółek prawa handlowego nowości 2018 roku,
Jak online dostać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS?,