Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
W dniu 28 października 2020 roku Sejm uchwalił przepisy zmieniające zasady opodatkowanie spółek komandytowych i wprowadzające faktycznie podwójne opodatkowanie podatkiem dochodowym. Projekt będzie procedowany przez Senat.
Spółka komandytowa to spółka osobowa ( podobnie jak spółka jawna, spółka partnerska ) uregulowana w kodeksie spółek handlowych. Podmioty te cechowane są tym, iż występują w nich dwie grupy wspólników o różnym poziomie odpowiedzialności za zobowiązania spółki. Komplementariusze to wspólnicy mający prawo prowadzić sprawy spółki i ją reprezentować, równocześnie za zobowiązania Spółki odpowiadają bez ograniczeń, zaś odpowiedzialność komandytariuszy jest ograniczona do sum komandytowych.
W aspekcie podatkowym spółka komandytowa może być podatnikiem podatku od towarów i usług (VAT) tak jak osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, inne spółki prawa handlowego ( spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne, spółki jawne).
Przed omawianą zmianą przepisów, spółka komandytowa nie była podatnikiem podatków dochodowych (PIT, CIT). Podatnikami podatków dochodowych byli natomiast wspólnicy spółki komandytowej, uiszczali go od wypłaconego im zysku Spółki.
Uchwalone przez Sejm zmiany w przepisach zakładają, że spółka komandytowa stanie się podatnikiem podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), a zatem takiego jaki płacą spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki akcyjne fundacje i stowarzyszenia. CIT dla spółek komandytowych wynosić będzie 19%, zaś w stawce obniżonej 9%. Nie zmieni się obowiązek uiszczania podatku dochodowego przez wspólników.
Nowa regulacja zrównuje, w zakresie podatku dochodowego, spółki komandytowe ze spółkami kapitałowymi, w których podatek płacony jest zarówno przez spółkę, jak i przez wspólników. Przepisy wejdą w życie w dniu 01 stycznia 2021 roku, przewidują jednak, że spółka może podjąć decyzję o stosowaniu ich od dnia 01 maja 2021 roku.
Z uwagi na fakt, iż ta forma, jak pokazywały doświadczenia obsług prawnych firm przy zakładaniu spółek, wybierana była min. z uwagi na brak podatku dochodowego od spółki, wielu wspólników spółek kapitałowych stanie przed dylematem, czy w dalszym ciągu prowadzić działalność gospodarczą w takiej właśnie formie.
Podobne publikacje:
Jak przekształcić spółkę komandytową po wprowadzeniu podatku CIT?,
Śmierć wspólnika Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością ( Sp. z o.o. ), co robić ? ,
Zgromadzenie Wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) w czasie epidemii,
Działalność gospodarcza w formie prostej spółki akcyjnej (PSA),
Odpowiedzialność majątkowa wspólników za zobowiązania spółki jawnej,
Nowe zasady i surowsza odpowiedzialność spółek kapitałowych i innych podmiotów zbiorowych,
Sprawozdanie finansowe spółek prawa handlowego nowości 2018 roku,
Jak online dostać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS?,