Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Temat śmierci wspólnika Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością często pojawia się w doświadczeniach naszej obsługi prawnej dla firm. Jest to niewątpliwie wstrząs dla najbliższych oraz dla współpracowników zmarłego, ale również pewne obowiązki dla Spółki.
Tytułem wstępu wskazać należy, że Zarząd Spółki wśród innych istotnych obowiązków musi prowadzić księgę udziałów. Jest to rejestr, w którym ujawniane są dane wspólników ( imiona nazwiska, nazwy, siedziby, adresy), a także dane o liczbie i wartości nominalnej udziałów każdego wspólnika. W przypadku ustanowienia praw na udziałach wskazuje się informacje o: zastawie lub użytkowaniu i wykonywaniu prawa głosu przez zastawnika lub użytkownika. Zarząd zobowiązany jest aktualizować księgę na bieżąco, zaś wpisane zmiany, jako lista wspólników składane są do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS) – sądu rejestrowego. Lista jest podpisana przez wszystkich członków zarządu Spółki.
W związku ze zmianą składu osobowego wspólników, który wynika również ze śmierci wspólnika, poza obowiązkiem złożenia listy wspólników, może również zaistnieć konieczność ujawnienia zmian w rejestrze. Dotyczy to wspólników posiadających udziały w wysokości co najmniej 10 % kapitału zakładowego, bowiem tacy wspólnicy wpisywani są do KRS. W takim przypadku poza listą wspólników należy złożyć wnioski na prawidłowo wypełnionych formularzach KRS oraz wnieść opłatę.
Kodeks spółek handlowych przewiduje, iż w miejsce zmarłego wspólnika, do Spółki z o.o. wchodzą jego spadkobiercy. Umowa spółki może jednak odmiennie regulować tę kwestię i wyłączać albo ograniczać możliwość wstąpienia spadkobierców do spółki. Jednak dla skuteczności takiego postanowienia umowa spółki musi przewidywać zasady i termin rozliczenia się ze spadkobiercami.
Gdy spadkobiercy wstępują do Spółki ( umowa to przewiduje, albo nie zwiera wykluczenia) muszą w pierwszej kolejności uzyskać potwierdzenie spadkobrania po wspólniku tj: postanowienie o stwierdzeniu nabycia spadku albo notarialne poświadczenie dziedziczenia. Należy bowiem pamiętać, iż z innych dokumentów nie wynika fakt dziedziczenia ( nie wystarcza akt zgonu czy też testament).
Kodeks spółek handlowych nie zobowiązują spółki (zarządu) do poszukiwania osób uprawnionych z udziałów. Brak jest podstaw do przymuszania spadkobierców do wszczęcia postępowania spadkowego. To spadkobiercy mają interes w tym aby wylegitymować się dziedziczeniem, bowiem dopiero po przeprowadzeniu sprawy spadkowej spadkobiercy uzyskują prawa do wykonywać uprawnień z udziałów (udziału). Między spadkobiercami powstaje specyficzny rodzaj wspólności udziałów, za świadczenia związane z udziałem współuprawnieni odpowiadają solidarnie, zaś swoje prawa udziałowe ( w tym prawo głosu) wykonują przez wspólnego przedstawiciela. W przypadku, gdy współuprawnieni z udziałów nie wskazali spółce swojego przedstawiciela, wszelkie oświadczenia kierowane przez spółkę do wspólników ( np. zawiadomienia o zgromadzeniu wspólników) będą dokonywane wobec któregokolwiek z nich.
Jednakże, jeżeli Spółka ma szczególną potrzebę uregulowania kwestii udziałów zmarłego wspólnika, może wystąpić z wnioskiem o stwierdzenia nabycia spadku wskazując potencjalnych spadkobierców. Wniosek winien być złożony w sądzie spadku, sądzie ostatniego miejsca zamieszkania spadkodawcy i opłacony.
Podobne publikacje:
Jak przekształcić spółkę komandytową po wprowadzeniu podatku CIT?,
Spółka komandytowa podatnikiem podatku CIT od 01 stycznia 2021 roku,
Rejestr beneficjentów rzeczywistych wpis do dnia 13 lipca 2020 roku, pod rygorem kary do 1000000 zł ,
Zgromadzenie Wspólników Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (z o.o.) w czasie epidemii,
Działalność gospodarcza w formie prostej spółki akcyjnej (PSA),
Odpowiedzialność majątkowa wspólników za zobowiązania spółki jawnej,
Nowe zasady i surowsza odpowiedzialność spółek kapitałowych i innych podmiotów zbiorowych,
Sprawozdanie finansowe spółek prawa handlowego nowości 2018 roku,
Jak online dostać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS?,