Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Aktualnie w Ministerstwie Finansów opracowywane są przepisy nowelizujące ustawę o świadczenia pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Planowany termin wprowadzenia nowych zasad w życie to 2020 rok. W ocenie autora zmian, celem nowelizowanych przepisów jest uszczelnienie systemu zasiłkowego.
Zmiany zmierzają w kierunku przedłużenia okresów wyczekiwania na wypłatę zasiłków zarówno dla pracowników, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą. Zgodnie z projektem, w razie choroby, pracownik nabędzie prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (rozpoczęcia pracy), zaś osoba prowadząca działalność gospodarczą po upływie 180 dni od dnia zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.
Obecnie okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy w przypadku pracownika na L4, przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku kalendarzowym ewentualnie, o ile chodzi o pracowników po ukończeniu 50 roku życia 14 dni wynagrodzenie chorobowe płaci pracodawca. Dopiero po wyczerpaniu się tego okresu pracownik otrzymuje świadczenie z ZUS.
Druga, istotna, proponowana w ustawie zasiłkowej zmiana dotyczy regulacji powstania prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego po skorzystaniu ze świadczenia z powodu niezdolności do pracy. Według planów Ministerstwa osoba, która w wyniku choroby pobierała zasiłek, będzie miała prawo do kolejnego zasiłku, gdy ponowne zachorowanie nastąpi po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy. Nie ma tu znaczenia czy ponowna niezdolność do pracy spowodowana będzie tą samą czy też inną przyczyną. zachorowanie spowodowane będzie tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy. Zatem, osoba chorująca przewlekle, na ciężkie choroby wymagające długotrwałego leczenia, które mają tendencje do nawrotów, nie będzie mogła otrzymać zasiłku chorobowego, jeżeli kolejne zachorowanie nastąpi przed upływem 90 dni. Zasada taka nie wydaje się sprawiedliwa, bowiem trudno wyobrazić sobie sytuacje planowania choroby.
Podsumowują stwierdzić należy, iż zakładane zmiany, stanowią uzupełnienie podejmowanych przez ZUS kontroli skierowanych przeciwko osobom pobierającym zasiłki z ubezpieczeń społecznych, zarówno prowadzącym działalność gospodarczą, jak i pracownikom o czym przeczytasz w artykule: https://dabekkusik.pl/zasilki-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza-pod-kontrola-zakladu-ubezpieczen-spolecznych.
Podobne publikacje:
Pracodawcy i pracownicy, a pandemia koronowirusa ( SARS-CoV-2),
Odprawa emerytalna kiedy pracodawca ma obowiązek wypłacić ?,
Oszczędzanie na emeryturę czyli pracownicze plany kapitałowe (PPK),
Rewolucja w zasiłkach chorobowy pracowników i przedsiębiorców,
Czy okres czynnej służby wojskowej wlicza się do stażu pracy?,
Samodzielna kontrola stanu trzeźwości pracowników przez pracodawcę niedozwolona,
Sprawozdanie finansowe spółek prawa handlowego nowości 2018 roku,
Jak online dostać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS?,