Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

                 

DĄBEK&KUSIK

 

Publikacje

08 grudnia 2019
obsługa prawna firm Hrubieszów, Lublin, Hrubieszów, Zamość, Chełm, działalność gospodarcza, ZUS, kontrola,

Rewolucja w zasiłkach chorobowy pracowników i przedsiębiorców.

      Kancelarie

        Adwokatów i Radców Prawnych 

          DĄBEK & KUSIK    

               obsługa prawna firm i osób fizycznych

                  Lublin  Hrubieszów  Zamość  Chełm Warszawa

obsługa prawna firm

Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt 

copyright by Magdalena  Kusik-Balicka ©  2017

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

 

adwokatka Magdalena Kusik–Balicka

             +48 502782942

            adwokat@magdalenakusik.pl

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek     

                 +48605085714

                  m.dabek.kancelaria@gmail.com

             

Kontakt z nami

Jesteśmy tutaj

         Aktualnie w Ministerstwie Finansów opracowywane są przepisy nowelizujące ustawę o świadczenia pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Planowany termin wprowadzenia nowych zasad w życie to 2020 rok. W ocenie autora zmian, celem nowelizowanych przepisów jest uszczelnienie systemu zasiłkowego.

 

          Zmiany zmierzają w kierunku przedłużenia okresów wyczekiwania na wypłatę zasiłków zarówno dla pracowników, jak i osób prowadzących działalność gospodarczą.  Zgodnie z projektem, w razie choroby, pracownik nabędzie prawo do zasiłku chorobowego po upływie 90 dni podlegania ubezpieczeniu chorobowemu (rozpoczęcia pracy), zaś osoba prowadząca działalność gospodarczą po upływie 180 dni od dnia zgłoszenia do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

 

     Obecnie okres wyczekiwania na zasiłek chorobowy w przypadku pracownika na L4,  przez pierwsze 33 dni zwolnienia lekarskiego w danym roku kalendarzowym ewentualnie, o ile chodzi o pracowników po ukończeniu 50 roku życia 14  dni wynagrodzenie chorobowe płaci pracodawca.  Dopiero po wyczerpaniu się tego okresu pracownik otrzymuje świadczenie z ZUS.

 

       Druga, istotna, proponowana w ustawie zasiłkowej zmiana dotyczy regulacji powstania prawa do świadczenia z ubezpieczenia społecznego po skorzystaniu ze świadczenia z powodu niezdolności do pracy. Według planów Ministerstwa osoba, która w wyniku choroby pobierała zasiłek, będzie miała prawo do kolejnego zasiłku,  gdy ponowne zachorowanie nastąpi po upływie 90 dni od zakończenia poprzedniej niezdolności do pracy. Nie ma tu znaczenia czy ponowna niezdolność do pracy spowodowana będzie tą samą czy też inną przyczyną.  zachorowanie spowodowane będzie tą samą, czy inną przyczyną niezdolności do pracy. Zatem, osoba chorująca przewlekle,  na ciężkie choroby wymagające długotrwałego leczenia, które mają tendencje do nawrotów, nie będzie mogła otrzymać zasiłku chorobowego, jeżeli kolejne zachorowanie nastąpi przed upływem 90 dni. Zasada taka nie wydaje się sprawiedliwa, bowiem trudno wyobrazić sobie sytuacje planowania choroby.

 

     Podsumowują stwierdzić należy, iż zakładane zmiany, stanowią uzupełnienie podejmowanych przez ZUS kontroli skierowanych przeciwko osobom pobierającym zasiłki z ubezpieczeń społecznych, zarówno prowadzącym działalność gospodarczą, jak i pracownikom o czym przeczytasz w artykule: https://dabekkusik.pl/zasilki-osob-prowadzacych-dzialalnosc-gospodarcza-pod-kontrola-zakladu-ubezpieczen-spolecznych.

 

 

Podobne publikacje:

 

                                                                                                                   

radca prawny Małgorzata Dąbek

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

obsługa prawna firm i samorządów: Lublin, Hrubieszów, Zamość, Chełm,  Warszawa