Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Wśród wielu zapowiadanych i planowanych zmian prawa pracy na uwagę zasługują zakładane od dnia 01 stycznia 2019 roku zmiany związane z dokumentacją pracowniczą.
Przypomnieć wypada, iż zgodnie z przepisami prawa pracy każdy pracodawca ma obowiązek prowadzić dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników ( art. 94 pkt 9a kodeksu pracy ) oraz przechowywać dokumentację w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akta osobowe pracowników w warunkach niegrożących uszkodzeniem lub zniszczeniem ( art. 94 pkt 9b kodeksu pracy). Szczegółowe zasady w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika reguluje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 roku.
Akta elektroniczne
Zgodnie z nowymi założeniami zamiast dokumentacji w formie papierowej pracodawca będzie mógł prowadzić akta pracownicze w postaci elektronicznej, czyli w formie dokumentów wygenerowanych elektronicznie albo będących skanami podpisanymi podpisami elektronicznymi. Dokumenty elektroniczne ( e-akta ) to niewątpliwie oszczędność pieniędzy przedsiębiorców, ale również istotny wkład polskich firm w ochronę środowiska naturalnego.
Krótszy okres archiwizacji.
Nowe przepisy zakładają również skrócony do 10 lat okres przechowywania przez pracodawcę dokumentów pracowniczych ( aktualnie jest to okres 50 lat od dnia zakończenia przez ubezpieczonego pracy u danego pracodawcy-płatnika składek). Dane istotne dla pracowników ( ubezpieczonych ), a związane z ich uprawnianiami z zakresu zabezpieczeń społecznych będą przekazywane przez pracodawcę do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w postaci elektronicznej, w formie comiesięcznych raportów zawierających informacje konieczne do ustalenia wysokości emerytury lub renty. Dzięki temu pracownicy nie będą musieli udowadniać przed ZUS historii swojego zatrudnienia i uzyskiwać od byłych pracodawców zaświadczeń i dokumentów. Z pewnością wpłynie to na przyspieszenie postępowań administracyjnych i sądowych.
Ważna jest data rozpoczęcia stosunku pracy, bowiem to ona zadecyduje o okresie archiwizacji oraz ewentualnych obowiązkach pracodawcy. W przypadku pracowników zatrudnianych od dnia 1 stycznia 2019 roku, ich dokumentacja będzie przechowywana 10 lat, a pracodawcy będą przesyłać do ZUS nowe imienne raporty miesięczne ubezpieczonych ( pracowników i zleceniobiorców). Informacje będą gromadzone w ZUS. Co do pracowników zatrudnionych od dnia 1 stycznia 1999 roku do dnia 31 grudnia 2018 roku również będzie możliwe przechowywanie ich dokumentacji krócej, z tym że pracodawca musi złożyć do ZUS raport informacyjny, w którym zawarte będą dane konieczne do wyliczenia emerytury lub renty pracownika. Jeżeli pracodawca zaniecha przekazania takich raportów, będzie musiał przechowywać dokumentację pracowniczą przez 50 lat. Jeżeli chodzi o pracowników zatrudnionych przed dniem 1 stycznia 1999 roku ich dokumenty muszą być przechowywane przez 50 lat bez możliwości skrócenia tego czasu.
Podobne publikacje:
Pracodawcy i pracownicy, a pandemia koronowirusa ( SARS-CoV-2),
Odprawa emerytalna kiedy pracodawca ma obowiązek wypłacić ?,
Oszczędzanie na emeryturę czyli pracownicze plany kapitałowe (PPK),
Rewolucja w zasiłkach chorobowy pracowników i przedsiębiorców,
Czy okres czynnej służby wojskowej wlicza się do stażu pracy?,
Samodzielna kontrola stanu trzeźwości pracowników przez pracodawcę niedozwolona,
Sprawozdanie finansowe spółek prawa handlowego nowości 2018 roku,
Jak online dostać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS?,