Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

                 

DĄBEK&KUSIK

 

Publikacje

22 kwietnia 2022
darowizna, podatek od darowizn,

Darowizna jak obdarować i jak odwołać darowiznę? 

      Kancelarie

        Adwokatów i Radców Prawnych 

          DĄBEK & KUSIK    

               obsługa prawna firm i osób fizycznych

                  Lublin  Hrubieszów  Zamość  Chełm Warszawa

obsługa prawna firm

Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt 

copyright by Magdalena  Kusik-Balicka ©  2017

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

 

adwokatka Magdalena Kusik–Balicka

             +48 502782942

            adwokat@magdalenakusik.pl

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek     

                 +48605085714

                  m.dabek.kancelaria@gmail.com

             

Kontakt z nami

Jesteśmy tutaj

Darować, to nic innego, jak przekazać komuś coś bezpłatnie. Według zasad prawa cywilnego, jest to umowa pomiędzy darczyńcą, a obdarowanym, mocą której darczyńca, pod tytułem darmym, przekazuje coś obdarowanemu, zaś obdarowany darowiznę przyjmuje.

 

Zgodnie z przepisami, oświadczenie darczyńcy musi zostać złożone w formie aktu notarialnego. Odstępstw od tej zasady nie ma, gdy darowizna dotyczy przeniesienia własności albo udziału we własności nieruchomości: w działce gruntu, budynku, odrębnej własność lokalu użytkowego czy mieszkalnego. Gdy nie dotyczy nieruchomości udział notariusza nie będzie niezbędny umowa darowizny będzie uznawana za ważną i skuteczną jeżeli zostanie spełniona (np. pieniądze zostaną przelane, samochód wydany).  Dla formalności związanych z przerejestrowaniem samochodu dla darowizn pojazdów konieczna będzie umowa na piśmie.  

 

W przypadku darowizny pieniędzy, w związku z obowiązkami podatkowymi ( zwolnienie z podatku od darowizn ) darowane pieniądze muszą być przekazane na rachunek bankowy obdarowanego. Równocześnie zasygnalizować wypada, iż obdarowani będący najbliższymi krewnymi maja prawo skorzystać ze zwolnienia w podatku od spadków i darowizn jeżeli są: małżonkami, zstępnymi (dzieci, wnuki), wstępni (rodzice, dziadkowie), rodzeństwem, ojczymem, macochą. Więcej o podatku od darowizny w publikacji: Czy osoba najbliższa musi zapłacić podatek od darowizny ?

 

Darowizna może zostać obciążona poleceniem czyli zobowiązaniem obdarowanego do  określonego działania albo zaniechania, może też być udzielona w określonym, w umowie, celu.  W takich przypadkach, gdyby obdarowany nie wywiązał się z polecenia, albo wykorzystywał darowiznę na inny cel, darczyńca może żądać  zwrotu przedmiotu darowizny (wyrok Sądu Najwyższego z dnia 17 czerwca 2009 roku, w sprawie sygn. akt IV CSK 48/09).

 

Zwrócić należy uwagę na szczególny obowiązek o charakterze alimentacyjnym obdarowanego względem darczyńcy, który popadł w niedostatek.  Chodzi tu o sytuacje, gdy już po wykonaniu darowizny darczyńca znajdzie się w sytuacji gdy brakuje mu środków na zaspokojenie jego usprawiedliwionych potrzeb albo do wypełnienia ciążących na nim ustawowych obowiązków alimentacyjnych. W takiej sytuacji obdarowany, w granicach istniejącego jeszcze wzbogacenia ma dostarczyć brakujących środków albo zwrócić darowiznę.

 

Jak odwołać darowiznę?

 

Darowizna może zostać odwołana:

 

1. gdy nie została jeszcze spełniona (np. darczyńca nie przelał obradowanemu pieniędzy które mu obiecał) gdy stan majątkowy darczyńcy uległ pogorszeniu na tyle,  że wykonanie darowizny spowodowałoby uszczerbek w jego utrzymaniu, albo w utrzymaniu osób względem których na darczyńcy spoczywa obowiązek alimentacyjny ( czyli którym płaci alimenty, albo powinien, zgodnie z prawem płacić – więcej o obowiązku alimentacyjnym znajdziesz w publikacji: Alimenty, jak i od kogo uzyskać?);

 

2. gdy została już spełniona ( np. samochód został wydany, pieniądze przelane) darczyńca może ją odwołać jeżeli obdarowany dopuścił się względem niego rażącej niewdzięczności. Odwołać darowiznę mogą również spadkobiercy darczyńcy, jeżeli w chwili śmierci darczyńca był uprawniony do odwołania darowizny, albo obdarowany pozbawił go życia. Nie może zostać odwołana darowizna, gdy darczyńca wybaczył obdarowanemu rażącą niewdzięczność, albo gdy darowizna czyni zadość zasadom współżycia społecznego.

 

W obu przypadkach pierwszy krok to złożenie obdarowanemu oświadczenia o odwołaniu darowizny, które powinno zostać sporządzone na piśmie i przesłanym na adres  obdarowanego (pocztą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru albo przez kuriera).

 

Kolejny krok, w przypadku darowizny wykonanej to żądanie zwrotu przedmiotu darowizny, dla nieruchomości (albo udziału w nieruchomości) musi nastąpić zwrotne przeniesienie własności w formie aktu notarialnego ( konieczne jest określenie miejsca i czasu czynności).    

 

Może być jednak tak, że obdarowany uznaje odwołanie darowizny za niezasadne i bezskuteczne i nie chce zwrócić przedmiotu darowizny. W takiej sytuacji darczyńcy nie pozostaje nic innego, jak skierować sprawę do sądu.

 

Darczyńca, będzie musiał udowodnić rażącą niewdzięczność obdarowanego. Przy czym rażąca niewdzięczność w ujęciu prawa cywilnego, nie ma nic wspólnego z powszechnym pojmowaniem „niewdzięczności”. Zgodnie z orzecznictwem sądowym, chodzi tu o zachowania, które wykraczają poza zwykły spór oraz nie są wywołane postępowaniem darczyńcy.

 

Każdy przypadek odwołania darowizny poddawany jest dokładnej analizie, jednak w takich sprawach warto skorzystać z pomocy prawnej adwokata albo radcy prawnego.

 

 

Podobne publikacje: 

 

 

 

 

 

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

 

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

obsługa prawna firm i samorządu: Lublin, Hrubieszów, Zamość, Chełm,  Warszawa