Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Miłość, wsparcie i wzajemny szacunek to fundamenty szczęśliwej rodziny i relacji łączącej rodziców i dzieci. Rodzice wobec małoletnich dzieci mają również obowiązki związane z: opieką, wychowaniem oraz zarządem majątkiem dziecka zwane przez prawo rodzinne władzą rodzicielską.
Przepisy kodeksu rodzinnego i opiekuńczego regulują: pełną władzę rodzicielską, ograniczoną władzę rodzicielską oraz władzę rodzicielską zawieszoną. Przy czym status każdego z rodziców może być inny, nie jest to bowiem stan łączny.
PEŁNA WŁADZA RODZICIELSKA
Władza rodzicielska pełna to sytuacja, w której rodzic ma prawo, ale równocześnie obowiązek wykonywania wszystkich czynności prawnych i faktycznych oraz decyzji dotyczących dziecka z poszanowaniem godności i praw dziecka, uwzględniając dobro dziecka oraz interes społeczny. W sprawach ważniejszych, jeżeli dotyczy to dzieci starszych, których rozwój umysłowy, stan zdrowia oraz stopień dojrzałości na to pozwala rodzice winni uwzględniać zdanie dziecka. Pełna władza rodzicielska zwykle przysługuje obojgu rodzicom bez względu na to czy są małżeństwem czy też nie jeżeli wspólnie wychowującym dziecko. Taką też władzę ma ojciec dziecka, niebędący mężem matki dziecka, jeżeli uznał dziecko przed kierownikiem urzędu stanu cywilnego. Gdy dojdzie do ustalenia ojcostwa przed sądem, również sąd decyduje o władzy rodzicielskiej (czy będzie to włada rodzicielska pełna czy władza rodzicielska ograniczona).
W sytuacji, gdy rodzice nie są małżeństwem, w tym z uwagi na: rozwód, separację, unieważnienie małżeństwa i nie zamieszkują razem sąd opiekuńczy może określić sposób wykonywania władzy rodzicielskiej przez każde z rodziców. Zasadą jest to, iż w sprawach opiekuńczych, a także w sprawie o rozwód oraz w sprawie o separację pełną władzę rodzicielską sąd pozostawi obojgu rodzicom, gdy przedłożą na piśmie porozumienie w przedmiocie wykonywania władzy rodzicielskiej oraz utrzymywaniu kontaktów z dzieckiem. Zwykle w dokumencie tym strony regulują zasady związane z: bezpośrednią pieczą, leczeniem, edukacją, spędzaniem wakacji, świąt czy też ogólnie wyznania, jak również sposób rozwiązywania sporów w tym zakresie. Jeżeli rodzice nie uzyskują konsensusu sąd, zważywszy dobro dziecka, może powierzyć wykonywanie pełnej władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców, równocześnie ogranicza władzę rodzicielską drugiego rodzica do określonych praw i obowiązków względem dziecka.
OGRANICZENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ
Ograniczenie władzy rodzicielskiej sąd opiekuńczy, orzeka w przypadkach podyktowanych dobrem małoletniego dziecka. Sposób ograniczenia władzy rodzicielskiej zawsze zależeć będzie od okoliczności konkretnego przypadku.
Opiekuńcze zarządzenia sądu mogą orzekać o:
Władza rodzicielska ograniczona jest kontrolowana i w zależności od sytuacji sąd przywraca pełną władzę rodzicielską, albo też pozbawia rodziców ( albo też jednego rodzica) władzy rodzicielskiej.
POZBAWIENIA WŁADZY RODZICIELSKIEJ
Pozbawienie władzy rodzicielskiej to najdalej idąca ingerencja w stosunki w prawa rodziców oraz dzieci i jako taka wchodzi w grę, w sytuacjach wyjątkowych, jednak nie zawsze zawinionych przez rodziców. Sąd orzeka o pozbawieniu rodzica władzy rodzicielskiej gdy:
z powodu trwałej przeszkody władza rodzicielska nie może być wykonywana,
rodzice nadużywają władzy rodzicielskiej ewentualnie
w sposób rażący zaniedbują swe obowiązki względem dziecka.
Dochodzi tu do sytuacji, że rodzice nie mają żadnych praw do decydowania o osobie albo majątku dziecka, jednak mają prawo do osobistej styczności (prawo do kontaktów), chyba że sąd, z uwagi na zagrożenie dobra dziecka, pozbawi rodziców tego prawa, albo ureguluje kontakty w określony sposób ( np. prawo do kontaktów za pomocą środków porozumiewania się na odległość). Władza rodzicielska ( czy też jej pozbawienie ) nie ma wpływu na obowiązek alimentacyjny. Rodzic pozbawiony władzy rodzicielskiej ma obowiązek płacić alimenty na rzecz dziecka. Jeżeli dochodzi do zmiany okoliczności władza rodzicielska, może zostać reaktywowana przy czym Sąd opiekuńczy może przywrócić pełną władzę rodzicielską albo orzec o jej ograniczeniu.
ZAWIESZENIE WŁADZY RODZICIELSKIEJ
Jeżeli zachodzi przemijająca przeszkoda w wykonywaniu władzy rodzicielskiej np. w związku z odbywaniem kary pozbywanie wolności, leczeniem zamkniętym, śpiączką itp. sąd może zawiesić władzę rodzicielską. Powstały stan podobny jest do pozbawienia władzy rodzicielskiej, co oznacza, że rodzic ma odjęte wszystkie uprawienia i obowiązki związane z osobą i majątkiem dziecka ( za wyjątkiem obowiązku alimentacyjnego), jednak gdy tylko przyczyna zawieszenia odpadnie jest przywracana pełna władza rodzicielska.
Podobne publikacje:
adwokat Magdalena Kusik-Balicka, adwokat Olga Nowak-Dziwina
sprawy rodzinne i opiekuńcze