Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

                 

DĄBEK&KUSIK

 

Publikacje

13 listopada 2019
 obsługa prawna firm Hrubieszów, Lublin, Zamość, Chełm, odszkodowanie, adwokat radca prawny, emerytura rolnicza, gospodarstwo rolne

Przekazanie gospodarstwa rolnego, kiedy można dochodzić zachowku przed sądem?

      Kancelarie

        Adwokatów i Radców Prawnych 

          DĄBEK & KUSIK    

               obsługa prawna firm i osób fizycznych

                  Lublin  Hrubieszów  Zamość  Chełm Warszawa

obsługa prawna firm

Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt 

copyright by Magdalena  Kusik-Balicka ©  2017

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

 

adwokatka Magdalena Kusik–Balicka

             +48 502782942

            adwokat@magdalenakusik.pl

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek     

                 +48605085714

                  m.dabek.kancelaria@gmail.com

             

Kontakt z nami

Jesteśmy tutaj

Spadkodawca, za życia może przekazać, za darmo, swoje całe gospodarstwo rolne określonej osobie np. swojemu dziecka.  Rodzi się wówczas pytanie czy  uprawnione do zachowku osoby mogą dochodzi swoich roszczeń wprost od osoby obdarowanej?

 

            Na początku wskazać należy, że dzieci, rodzice, małżonek spadkodawcy mogą żądać od spadkobiercy zapłaty określonej kwoty pieniężnej, jeżeli sami nie są spadkobiercami. Jeżeli spadkobierca nie jest w stanie wypłacić należnego zachowku, osoby uprawnione do zachowku, mogą skierować swoje żądania  do osoby, która od spadkodawcy otrzymała darowiznę podlegającą doliczeniu do spadku.

 

         Warunkiem skuteczności żądania ( skierowanego do sądu pozwu) jest to, w jakiej, w konkretnym przypadku, formie spadkobierca wyzbył się własności gospodarstwa rolnego. Inaczej, bowiem sprawa będzie wyglądać, jeżeli gospodarstwo przekazane zostawało na mocy  umowy darowizny, inne konsekwencje powstaną gdy doszło do umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego w zamian za emeryturę rolniczą. Obie umowy są pod tytułem darmym, jednak nie są one tożsame.

 

         Z umową darowizny (klasycznej) wiąże się możliwość skutecznego dochodzenia zachowku od obdarowanego, bowiem wartość takiej darowizny dolicza się do majątku spadkowego. W przypadku przeniesienia całego gospodarstwa rolnego np. na dziecko, w zamian za emeryturę, zgodnie z zasadami określonymi w przepisach o ubezpieczeniu społecznym rolników przy ustalaniu zachowku nie dolicza się do spadku wartości gospodarstwa nabytego na podstawie:

- umowy o przekazanie gospodarstwa, zawartej na podstawie ustawy z 27 października 1977 roku o zaopatrzeniu emerytalnym i innych świadczeniach dla rolników i ich rodzin,

- umowy o przekazanie gospodarstwa rolnego zawartej na podstawie ustawy z 14 grudnia 1982 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin,

- umowy z następcą zawartej na podstawie ustawy z 20 grudnia 1990 roku o ubezpieczeniu społecznym rolników.

 

Tym samym, jeżeli doszło do zawarcia umowy przekazującej gospodarstwo rolne, jego nabywca nie ma obowiązku do zapłaty zachowku.

 

             Reasumując stwierdzić należy, że kwestia czy możliwe jest dochodzenie zachowku od osoby, która jest nabywcą  gospodarstwa rolnego wymaga zbadania rodzaju i charakteru umowy.  Dokonanie prawidłowej oceny, z udziałem wykwalifikowanego prawnika w osobie adwokata albo radcy prawnego, da odpowiedź czy warto kierować sprawę na drogę sądową, bowiem proces sądowy wiąże się z obowiązkiem poniesienia kosztów ( opłaty od pozwu), zaś w przypadku przegranej również kosztów poniesionych przez przeciwnika procesowego.

 

 

Podobne publikacje:

 

                                                                                                                   

radca prawny Małgorzata Dąbek

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

obsługa prawna firm i samorządów: Lublin, Hrubieszów, Zamość, Chełm,  Warszawa