Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Osoby fizyczne, w tym spółki prawa cywilnego, prowadzące określone ustawowo rodzaje działalności gospodarczej (usługi rzemieślnicze, handel detaliczny, gastronomia, transport, itp.) chętnie korzystały z opodatkowania w formie karty podatkowej czyli uproszczonej formy rozliczania podatku dochodowego od osób fizycznych.
Jak pokazuje praktyka naszej kancelarii w zakresie obsługi prawnej firm, popularność, karty podatkowej w niektórych branżach jest znacząca z uwag na to, iż rozliczanie podatku w formie karty podatkowej nie wymaga:
- określania, przychody, dochodu, kosztów uzyskania przychodu,
-prowadzenia ksiąg rachunkowych,
-składania deklaracji rocznych,
-płatności zaliczek na podatek.
Podatek ustalany jest w decyzji, w oparciu o: rodzaj prowadzonej działalności gospodarczej, liczbę mieszkańców miejscowości prowadzenia działalności gospodarczej, liczby zatrudnionych pracowników (poziom zatrudnienia wpływa na to, że dany przedsiębiorca może opodatkować się kartą podatkową). Podatek płacony jest w ustalonej z góry wysokości, ale pomniejsza się go o część zapłaconej składki na ubezpieczenie zdrowotne.
Ustawodawca zakłada, iż poczynając od dnia 01 stycznia 2022 roku „nowi podatnicy” nie będą mogli opodatkować się kartą podatkową. Forma ta będzie dostępna dla tych osób, które będą korzystały z karty podatkowej w dniu 31 grudnia 2021 roku. Powody odchodzenia od karty podatkowej nie zostały wyjaśnione, jednak wydaje się, iż może mieć związek z projektowaną również od 01 stycznia 2022 roku, konstrukcją wysokości składki zdrowotnej.
Szeroko dyskutowany jest pomysł tzw. Polskiego Ładu, polegający na likwidacji możliwość odliczenia składki zdrowotnej oraz podwyższeniu samej składki zdrowotnej. Wysokość składki, poczynając od 01 stycznia 2022 roku, ma być uzależniona od wysokości dochodu podatnika, w przypadku rozliczenia podatku dochodowego ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych będzie to przychód. Rozliczenie kartą podatkową, nie bazuje, ani na dochodzie, ani tez na przychodzie i tu wysokość składki ma być uzależniona od wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego.
Podsumowując stwierdzić wypada, iż tzw. Polski Ład, wbrew intensywnej reklamie rządzących, uderzy w rodzimych małych i średnich przedsiębiorców i ich rodziny. W takiej sytuacji los rynku usług rzemieślniczych zdaje się być przesądzony. Ceny usług i towarów będą wzrastać, co jest naturalną konsekwencją wzrastających danin publicznych ( podatków oraz składek nienazywanych podatkiem), a to uderzy w każdego, bez względu na to: czy pracuje, czy uzyskuje świadczenia socjalne, czy prowadzi własną działalność gospodarczą, czy jest emerytem.
Podobne publikacje:
Podatek od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej,
Spółka komandytowa podatnikiem podatku CIT od 01 stycznia 2021 roku,
Jak przekształcić spółkę komandytową po wprowadzeniu podatku CIT?,
Jak online dostać zaświadczenie o niezaleganiu z podatkami i składkami ZUS?,
Podatki a dzierżawa nieruchomości pod instalację fotowoltaiczną albo farmę wiatrową,
Co należy zrobić, gdy na „białej liście” podatników VAT brak rachunku bankowego przedsiębiorcy?,
Działalność gospodarcza w formie prostej spółki akcyjnej (PSA),
Hipoteka na wspólnej nieruchomości, a rozwód i podział majątku,