Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Aktualnie coraz bardziej rozpowszechnione i popularne jest zjawisko wydzierżawiania nieruchomości rolnych podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą ( spółkom, firmom jednoosobowym), które na dzierżawionych terenach instalują panele farmy fotowoltaicznych, elektrownie wiatrowe i inne podobne instalacje. Z uwagi na to, iż są to zwykle umowy na wiele lat, już na etapie negocjowania warunków warto rozważyć kwestie podatkowe.
Odpowiedzi wymagają pytania czy wydzierżawiający rolnik zapłaci, jak dotychczas, podatek rolny czy też podatek od nieruchomości? Czy od uzyskanego z tytułu czynsz dzierżawnego dochodu winien zostać uiszczony podatek dochodowy?
Podatek rolny
W myśl przepisów ustawy o podatku rolnym podatnikami tego podatku są właściciele gruntów rolnych. Opodatkowaniu podlegają grunty, które w ewidencji gruntów sklasyfikowane są jak użytki rolne – wyjątkiem są grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza. Pod pojęciem działalności rolniczej należy rozumieć: produkcję roślinną i zwierzęcą, w tym również produkcję materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcja warzywnicza, roślin ozdobnych, grzybów uprawnych, sadownictwa, hodowlę i produkcję materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcję zwierzęcą typu przemysłowego, fermowego oraz chów i hodowla ryb.
Zatem rolnik, jako właściciel gruntu zapłaci podatek rolny wówczas, gdy grunt, w ewidencji figuruje, jako użytki rolne oraz gdy jest wykorzystywany na prowadzenie działalności rolniczej. W przypadku zainstalowania paneli fotowoltaicznych, farm wiatrowych na działce rolnej ( albo jej części ) nie będzie już prowadzona działalność rolnicza i tym samym wykluczone zostanie opodatkowanie tej działki albo jej części podatkiem rolnym, nawet wówczas gdyby nie doszło do zmiany klasyfikacji działki ( zmiany wpisu w ewidencji).
Podatek od nieruchomości
Jednak fakt, iż dany grunt nie podlega podatkowi rolnemu, nie oznacza, iż nie będzie płacony żaden podatek. Grunty rolne, na których zainstalowane są panele fotowoltaiczne będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od nieruchomości, o którym mowa w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych, według stawki stosowanej dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej. Podatnikiem podatku od nieruchomości jest, podobnie, jak w przypadku podatku rolnego, właściciel nieruchomości. Obowiązek płatności podatku, będzie spoczywał na właścicielu, który nie prowadzi działalności gospodarczej, w stawkach wyższych tj. jak dla działalności gospodarczej, mimo, iż nieruchomość albo jej część zostaje wydzierżawiona przedsiębiorcy, który czerpie z niej korzyści.
W konsekwencji, nieruchomości, które będą zakwalifikowane, w ewidencji gruntów i budynków, jako użytki rolne, ale zabudowane zostaną fermami solarnymi (panelami fotowoltaicznymi), będą opodatkowane podatkiem od nieruchomości, bowiem uznaje się je za grunty zajęte na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż rolnicza. Nie ma przy tym znaczenia czy taką działalność prowadzi właściciel, czy też wynajmuje działkę innemu podmiotowi.
Podatek dochodowy ( PIT )
W odniesieniu do tematu podatku dochodowego wskazać należy, iż w myśl ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) opodatkowaniu podlega przychód, którego źródłem są umowy: najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy, a także inne umowy o podobnym charakterze. Dotyczy to gruntów rolnych, w tym gospodarstwa rolnego lub jego składników, jak również działów specjalnych produkcji rolnej jeżeli są przeznaczone na cele nierolnicze.
Ustawodawca, na potrzeby podatku dochodowego, zdefiniował działalność rolniczą w ten sposób, że polega ona na: wytwarzaniu produktów roślinnych lub zwierzęcych w stanie nieprzetworzonym (naturalnym) z własnych upraw albo hodowli lub chowu, w tym również produkcji materiału siewnego, szkółkarskiego, hodowlanego oraz reprodukcyjnego, produkcji warzywniczej gruntowej, szklarniowej i pod folią, produkcji roślin ozdobnych, grzybów uprawnych i sadownicza, hodowli i produkcji materiału zarodowego zwierząt, ptactwa i owadów użytkowych, produkcji zwierzęcej typu przemysłowo-fermowego oraz hodowli ryb, jak również jest to działalność, w której przewidziane są minimalne okresy przetrzymywania zakupionych zwierząt i roślin, w trakcie których następuje ich biologiczny wzrost, których długość zróżnicowana jest w zależności od rodzaju produkcji i wynosi od daty nabycia: miesiąc – w przypadku roślin, 16 dni – w przypadku wysoko intensywnego tuczu specjalizowanego gęsi lub kaczek, 6 tygodni – w przypadku pozostałego drobiu rzeźnego, 2 miesiące – w przypadku pozostałych zwierząt.
Podsumowując mieć należy na względnie, iż wydzierżawienie gruntów pod instalację fotowoltaiczną ( famę wiatrową ) albo na inne cele nie związane z rolnictwem należy przeanalizować w aspekcie wielu różnych praw i obowiązków stron umowy dzierżawy, zwykle bowiem są to umowy długotrwałe, które mogą wiązać się z obciążeniami, o których właściciel nie ma świadomości. Zawsze, projekt takiej umowy warto omówić z adwokatem albo radcą prawnym i uzyskać rzeczową poradę prawną w tym zakresie.
POTRZEBUJESZ POMOCY albo informacji w: sprawie analizy umowy dzierżawy, sprawie spadkowej, zniesienia współwłasności, służebności gruntowej, sporze sąsiedzkim zadzwoń: +48 605085714, +48 502782942 albo wyślij nam maila: dabekkusik@gmail.com
Podobne publikacje:
Nowość umowa dzierżawy gruntów rolnych potwierdzona przez wójta,
Kim jest domownik rolnika przy zaliczeniu stażu pracy w gospodarstwie rolnym?,
Dziedziczenie z dobrodziejstwem inwentarza nie oznacza braku odpowiedzialności za długi zmarłego,
Podatek od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej,