Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

                 

DĄBEK&KUSIK

 

Publikacje

25 lutego 2024

Sprzeczne z prawem decyzje ZUS w sprawie MAŁEGO ZUS PLUS

      Kancelarie

        Adwokatów i Radców Prawnych 

          DĄBEK & KUSIK    

               obsługa prawna firm i osób fizycznych

                  Lublin  Hrubieszów  Zamość  Chełm Warszawa

obsługa prawna firm

Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt 

copyright by Magdalena  Kusik-Balicka ©  2017

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

 

adwokatka Magdalena Kusik–Balicka

             +48 502782942

            adwokat@magdalenakusik.pl

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek     

                 +48605085714

                  m.dabek.kancelaria@gmail.com

             

Kontakt z nami

Jesteśmy tutaj

Mały ZUS Plus to rozwiązanie, z którego mogą skorzystać przedsiębiorcy osiągający niewysokie przychody z własnej działalności gospodarczej.

 

Przepisy umożliwiające płacenie niższych składek na ubezpieczenia społeczne (składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe) dotyczą przedsiębiorców, których przychody z pozarolniczej działalności za poprzedni rok kalendarzowy nie przekroczyły 120 tys. zł.

 

W ostatnim czasie w praktyce naszej Kancelarii, również z zakresu stałej obsługi prawnej przedsiębiorców otrzymaliśmy wiele próśb o poradę prawną ws. Małego ZUS Plus i niepokojąco niekorzystnych dla przedsiębiorców interpretacji przepisów przez urzędników ZUS. Zdarzało się, że przedsiębiorcy byli nakłaniani, przez pracowników ZUS, w rozmowach telefonicznych do zmiany deklaracji. 

 

Przypomnieć zatem należy, że zgodnie z art. 18c ust. 11 pkt 6 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych do Małego ZUS Plus nie mogą zgłosić się osoby, które korzystały z Małego ZUS Plus przez 36 miesięcy kalendarzowych, w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Inaczej rzecz ujmując ulga może być wykorzystana przez trzy lata w ciągu pięciu lat, a po upływie tego okresu –przedsiębiorca może zgłosić się od nowa do Małego ZUS Plus.  

 

ZUS podejmuje interpretacje w sposób sprzeczny z brzmieniem przepisu i równocześnie niekorzystny dla ubezpieczonych, wskazując między innymi, że osoba prowadząca pozarolniczą działalność gospodarczą powinna mieć 3 lata przerwy w możliwości skorzystania z preferencji. W ocenie ZUS przedsiębiorcy, którzy korzystali z Małego ZUS Plus od stycznia 2019r. do grudnia 2021r. mogą skorzystać z nowej ulgi dopiero od stycznia 2025r. mimo, że faktycznie mogą skorzystać od stycznia 2024r., o ile nie przekroczyli w poprzednim roku limitu przychodowego.

 

Nieprawidłowe stosowanie przepisów przez ZUS stały się powodem wystąpienia Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców do Prezesa Rady Ministrów celem podjęcie działań zmierzających do skutecznej ochrony praw przedsiębiorców.

 

Jeżeli jednak jesteś przedsiębiorcą, którego prawo do Małego ZUS PLUS zostało zakwestionowane przez ZUS, wydana został niekorzystna decyzja należy odwołać się do Sądu Ubezpieczeń Społecznych. Warto skonsultować się z prawnikiem celem podjęcia działań ochronnych, każdy bowiem przypadek jest inny i może wymagać głębszej analizy.

 

 

 

POTRZEBUJESZ POMOCY albo informacji w sprawie: ZUS, sprawie pracowniczej, sprawie cywilnej czy gospodarczej albo potrzebujesz stałej obsługi prawnej  zadzwoń: +48 605085714,  +48 502782942 albo wyślij nam maila: dabekkusik@gmail.com

 

 

Podobne publikacje: 

 

 

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek 

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

obsługa prawna firm i samorządu: Lublin, Hrubieszów, Zamość, Chełm,  Warszawa