Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Od września br. obowiązują nowe zasady kodeksu postępowania cywilnego w zakresie wysyłania, z zachowaniem terminu, korespondencji do sądu.
W sprawie cywilnej skuteczność i terminowość złożenia pism może nierzadko zadecydować o wyniku danego procesu ( więcej w publikacji: Jak złożyć apelację? ). Ma to swoje źródło zarówno w zasadach prawa materialnego cywilnego np. przerwanie przedawnienia, podjęcie działań niweczących zasiedzenie, złożenie odwołania do sądu pracy w sprawie pracowniczej, ale również w przepisach postępowania cywilnego (np. złożenie pisma z wnioskami dowodowymi, wniesienie w terminie apelacji w sprawie o rozwód, alimenty, w sprawie gospodarczej i inne). Więcej informacji znajdziesz w publikacji: Jak liczy się terminy w sprawach cywilnych?
Przed zmianami pismo procesowe składane do sądu (np. pozew, apelacja, skarga kasacyjna, wniosek) dla zachowania terminu musiało być:
złożone osobiście w biurze podawczym sądu ( ważne - zawsze należy na własnej kopii, pozyskać pieczęć wpływową tzw. prezentatę, na której pracownik sądu naniesie datę wpływu, jeżeli nie ma takiej możliwości należy wysłać pismo pocztą),
wprowadzenie do systemu teleinformatycznego - szczególne procedury dla sprawy spółek w KRS, albo w postępowaniu elektronicznym upominawczym,
wysłane za pośrednictwem operatora świadczącego pocztowe usługi powszechne - również poza Polską, w innym państwie członkowskim Unii Europejskiej - decydowała data stempla pocztowego.
W szczególnych przypadkach, wobec trzech grup osób możliwe są, poza opisanymi wyżej, dodatkowe formy złożenia pism do sądu:
żołnierz może złożyć pismo w dowództwie jednostki wojskowej,
osoba pozbawiona wolności w administracji zakładu karnego, zaś
załoga statku morskiego u kapitana statku.
Zmiany dotyczą wyłącznie wysyłek realizowanych za pośrednictwem poczty. W pozostałych, opisanych wyżej przypadkach, pisma mogą być składane tak, jak dotychczas.
Według nowych zasad, o zachowaniu terminu nadal decyduje data stempla pocztowego, jednak pismo do sądu musi być przesłane:
1. przesyłką poleconą (wcześniej nie musiał to być list polecony, jednak ze względów dowodowych - dowód nadania, pisma procesowe przesyłane były do sądu, w przytłaczającej większości, zaś w praktyce obsługi prawnej firm i osób fizycznych naszej kancelarii wszystkie, przesyłką poleconą, co dawało możliwość wykazania przez stronę, że takie pismo zostało złożone z zachowaniem terminu),
2. za pośrednictwem operatora pocztowego (już nie musi być tzw. wskazany) świadczącego usługi na podstawie prawa pocztowego lub w placówce podmiotu zajmującego się doręczaniem korespondencji na terenie Unii Europejskiej jest równoznaczne z wniesieniem go do sądu.
Zmiany są wynikiem orzecznictwa TSUE, zgodnie z którym następuje przełamanie hegemoni operatorów pocztowych publicznych tj. Poczta Polska. W nowym stanie prawnym przesyłkę można skutecznie nadać za pośrednictwem każdego operatora pocztowego, który oferuje przesyłki polecone.
Podobne publikacje:
Doręczenia elektroniczne czyli zmiany w komunikacji z urzędami.,
Prawo cywilne: Skrócone terminy przedawnienia i inne zmiany - ustawa z dnia 13 kwietnia 2018 roku,
Jak podpisać i przesłać elektroniczne sprawozdanie finansowe do Urzędu Skarbowego?