Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

                 

DĄBEK&KUSIK

 

Publikacje

26 stycznia 2023
1,5% dla SIW, przekaż swój podatek

Jak przekazać 1,5% podatku stowarzyszeniu? 

      Kancelarie

        Adwokatów i Radców Prawnych 

          DĄBEK & KUSIK    

               obsługa prawna firm i osób fizycznych

                  Lublin  Hrubieszów  Zamość  Chełm Warszawa

obsługa prawna firm

Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt 

copyright by Magdalena  Kusik-Balicka ©  2017

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

 

adwokatka Magdalena Kusik–Balicka

             +48 502782942

            adwokat@magdalenakusik.pl

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek     

                 +48605085714

                  m.dabek.kancelaria@gmail.com

             

Kontakt z nami

Jesteśmy tutaj

Każdy, kto płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT)  może przekazać 1,5%  swojego podatku (wcześniej był to 1%) na rzecz wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) np. Stowarzyszeniu Inicjatyw Wschodnich .

 

   

Inaczej rzecz ujmując kwota odpowiadająca 1,5% podatku, którą (czy się chce czy się nie chce) należy zapłacić za 2022 rok trafi do wybranej przez nas organizacji pozarządowej, z której działalnością statutową zgadzamy się, bo np. działa dla naszej społeczności, robi coś dla nas ważnego.  Jest to jedna z niewielu możliwości gdy samodzielnie, bez udziału polityków możemy zadecydować o przeznaczeniu naszych pieniędzy z podatków.

 

Czy coś na tym tracimy i czy ponosimy w związku z tym dodatkowe koszty?

 

Nie. „Skarbówka” przekaże część naszych podatków na wybraną przez nas organizację. Ze swojej kieszeni nie zapłacimy nic więcej. Jeżeli nie wybierzemy organizacji i nie wpiszemy żadnego numeru KRS pieniądze trafią tam gdzie wszystkie nasze podatki w tym do budżetu państwa i będą wydatkowane w sposób, z jakim nie musimy się zgadzać.

 

 

Jak przekazać 1,5% podatku?  Krok po kroku.

 

  1. do zeznania PIT za rok 2022 wpisujemy KRS wybranej organizacji – np. dla Stowarzyszenia Inicjatyw Wschodnich 0000740154 

 

  1. można wpisać cel szczególny - na których chcielibyśmy, żeby organizacja przeznaczyła środki.  Jeżeli dotyczy to realizowanego w ramach umowy projektu np. Funduszu Rady Rodziców wówczas konieczne jest wpisanie celu szczególnego w sposób wcześniej określony, bo wówczas organizacja jest w stanie zidentyfikować te środki i odpowiednio je rozdysponować.

 

 

  1. można też wyrazić zgodę na przekazanie organizacji swojego imienia, nazwiska, adresu oraz kwoty przekazanej – ale to jest dobrowolne – jeżeli nic nie zaznaczysz, żadne dane nie zostaną przekazane,

 

  1. Jeżeli samodzielnie nie składasz PIT (np. jesteś emerytem, rencistą, pracownikiem który nie korzysta z żadnych ulg) wypełniasz formularz PIT-OP i tam wpisujesz nr KRS – formularz PIT-OP dostępny tutaj, jak wyżej możesz wpisać cel szczególny oraz zgodę na przekazanie swoich danych i wysłać PIT-OP do swojego Urzędu Skarbowego do 30.04.2023 roku.

 

  1. Jak wysłałeś PIT i nie wpisałeś organizacji,  ale zmieniłeś zdanie i chcesz wpisać? Możesz złożyć korektę deklaracji PIT.

 

Nie każda organizacja ma prawo otrzymać pieniądze z 1,5% podatków. Dotyczy to wyłącznie organizacji, które spełniają szczególne, określone w przepisach warunki i standardy (w szczególności rozliczeniowe) mają odpowiedni wpis w rejestrze sądowym oraz rejestrze OPP. Organizacje pożytku publicznego, w porównaniu z innymi organizacjami pozarządowymi, muszą wypełniać dodatkowe obowiązki np. składać co roku dokładne sprawozdanie ze swojej działalności. Chodzi tu o pełną przejrzystość działań i kontrolę wydatkowania pieniędzy pochodzących z 1,5 % podatku. Organizacja nie może dowolnie gospodarować takimi pieniędzmi, ale  ma obowiązek przeznaczać je na działalność pożytku publicznego. W przypadku, gdy organizacja nie wywiązuje się z obowiązków może stracić nadany wcześniej status OPP (możliwość pozyskiwania 1,5 %).

 

 

 

Podobne publikacje: 

 

 

 

adwokat Magdalena Kusik-Balicka

 

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

obsługa prawna firm i samorządu: Lublin, Hrubieszów, Zamość, Chełm,  Warszawa