DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Każdy, kto płaci podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) może przekazać 1,5% swojego podatku (wcześniej był to 1%) na rzecz wskazanej przez siebie organizacji pożytku publicznego (OPP) np. Stowarzyszeniu Inicjatyw Wschodnich .
Inaczej rzecz ujmując kwota odpowiadająca 1,5% podatku, którą (czy się chce czy się nie chce) należy zapłacić za 2022 rok trafi do wybranej przez nas organizacji pozarządowej, z której działalnością statutową zgadzamy się, bo np. działa dla naszej społeczności, robi coś dla nas ważnego. Jest to jedna z niewielu możliwości gdy samodzielnie, bez udziału polityków możemy zadecydować o przeznaczeniu naszych pieniędzy z podatków.
Czy coś na tym tracimy i czy ponosimy w związku z tym dodatkowe koszty?
Nie. „Skarbówka” przekaże część naszych podatków na wybraną przez nas organizację. Ze swojej kieszeni nie zapłacimy nic więcej. Jeżeli nie wybierzemy organizacji i nie wpiszemy żadnego numeru KRS pieniądze trafią tam gdzie wszystkie nasze podatki w tym do budżetu państwa i będą wydatkowane w sposób, z jakim nie musimy się zgadzać.
Jak przekazać 1,5% podatku? Krok po kroku.
do zeznania PIT za rok 2022 wpisujemy KRS wybranej organizacji – np. dla Stowarzyszenia Inicjatyw Wschodnich 0000740154
można wpisać cel szczególny - na których chcielibyśmy, żeby organizacja przeznaczyła środki. Jeżeli dotyczy to realizowanego w ramach umowy projektu np. Funduszu Rady Rodziców wówczas konieczne jest wpisanie celu szczególnego w sposób wcześniej określony, bo wówczas organizacja jest w stanie zidentyfikować te środki i odpowiednio je rozdysponować.
można też wyrazić zgodę na przekazanie organizacji swojego imienia, nazwiska, adresu oraz kwoty przekazanej – ale to jest dobrowolne – jeżeli nic nie zaznaczysz, żadne dane nie zostaną przekazane,
Jeżeli samodzielnie nie składasz PIT (np. jesteś emerytem, rencistą, pracownikiem który nie korzysta z żadnych ulg) wypełniasz formularz PIT-OP i tam wpisujesz nr KRS – formularz PIT-OP dostępny tutaj, jak wyżej możesz wpisać cel szczególny oraz zgodę na przekazanie swoich danych i wysłać PIT-OP do swojego Urzędu Skarbowego do 30.04.2023 roku.
Jak wysłałeś PIT i nie wpisałeś organizacji, ale zmieniłeś zdanie i chcesz wpisać? Możesz złożyć korektę deklaracji PIT.
Nie każda organizacja ma prawo otrzymać pieniądze z 1,5% podatków. Dotyczy to wyłącznie organizacji, które spełniają szczególne, określone w przepisach warunki i standardy (w szczególności rozliczeniowe) mają odpowiedni wpis w rejestrze sądowym oraz rejestrze OPP. Organizacje pożytku publicznego, w porównaniu z innymi organizacjami pozarządowymi, muszą wypełniać dodatkowe obowiązki np. składać co roku dokładne sprawozdanie ze swojej działalności. Chodzi tu o pełną przejrzystość działań i kontrolę wydatkowania pieniędzy pochodzących z 1,5 % podatku. Organizacja nie może dowolnie gospodarować takimi pieniędzmi, ale ma obowiązek przeznaczać je na działalność pożytku publicznego. W przypadku, gdy organizacja nie wywiązuje się z obowiązków może stracić nadany wcześniej status OPP (możliwość pozyskiwania 1,5 %).
Podobne publikacje:
Podatek od nieruchomości związanej z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Podatek dochodowy przy sprzedaży zabudowanej nieruchomości gruntowej
Zasiłki osób prowadzących działalność gospodarczą pod kontrolą Zakładu Ubezpieczeń Społecznych
Preferencje podatkowe w CIT i PIT - darowizny w związku z wojną w Ukrainie