Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych
DĄBEK&KUSIK
Publikacje
Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt
copyright by Magdalena Kusik-Balicka © 2017
22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36
adwokatka Magdalena Kusik–Balicka
radczyni prawna Małgorzata Dąbek
Kontakt z nami
Jesteśmy tutaj
Ministerstwo Zdrowia zapowiada projekt ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta, który ma wprowadzić system szybkich wypłat odszkodowań za błędy medyczne (błędy w sztuce lekarskiej), bez konieczności ustalania winnych.
Pomysł opiera się na rejestrze tzw. zdarzeń niepożądanych, które będą zgłaszane przez placówki medyczne. Poszkodowany pacjent ma, w miarę sprawnie uzyskać świadczenie z Funduszu Kompensacyjnego, zaś lekarz będzie mógł liczyć na bezkarność z powodu nieumyślnego błędu medycznego. Rejestr ma być niejawny, stąd też na obecnym etapie trudno przewidywać, w jaki sposób pacjent będzie mógł uzyskać wiedzę na temat zdarzenia niepożądanego z jego udziałem.
Umiarkowany optymizm towarzyszy ocenom tego projektu przez środowiska lekarski. Medycy wskazują, iż wdrożenie takiego systemu będzie wiązało się z dodatkowymi kosztami, w tym również osobowymi. Obawy związane są również z samymi karami finansowymi za zgłaszane zdarzenie, bowiem, w wielu przypadkach, jak podają lekarze, mogą nie mieć świadomości, iż doszło do błędu.
Obecnie, roszczenia za błędy medyczne (tzw. błędy w sztuce lekarskiej) skutkujące szkodą w postaci uszczerbku na zdrowiu albo rozstrojem zdrowia, w większości znajdują swój finał w sądzie. Podkreślenia wymaga fakt, iż zwykle są to procesy skomplikowane, wymagające wiedzy specjalnej biegłych sądowych, ale również biegłości pełnomocnika procesowego. Warto skorzystać z pomocy doświadczonego, w podobnych sprawach, adwokata albo radcy prawnego.
Ugody przedsądowe zawierane są raczej sporadycznie, w niektórych sytuacjach, zdarza się, że dochodzi do ugody już w toku postępowania sądowego albo przed mediatorem.
Pozew, kieruje się przeciwko placówce medycznej ( szpitalowi, przychodni, lekarzowi prowadzącemu praktykę indywidualną), która zatrudnia lekarza, z którego błędem: działaniem albo zaniechaniem wiąże się sprawa. Możliwe są również procesy wyłącznie przeciwko ubezpieczycielowi szpitala czy przychodni.
Jednym z wymogów pozwu jest uiszczenie przez powoda ( przez poszkodowanego, zaś w razie śmierci przez jego najbliższych) opłaty od pozwu, zaliczki na poczet opinii biegłych. Koszty te są rozliczane w wyroku i ponosi je w całości albo w części ten kto przegrał sprawę. Osoba, która nie jest w stanie ponieść ciężaru opłaty od pozwu może domagać się zwolnienia z kosztów, a także żądać ustanowienia pełnomocnika w osobie adwokata albo radcy prawnego. Możliwe jest również wskazanie z imienia i nazwiska określonego prawnika zawodowego, który będzie ich reprezentował przed sądem.
W związku ze szkodą medyczną (błędem w sztuce lekarskiej), można dochodzić: odszkodowania, zadośćuczynienia za krzywdę, renty, zwrotu kosztów leczenia, zwrotu kosztów opieki i pogrzebu oraz ustalenia odpowiedzialności odszkodowawczej na przyszłość. Niektóre świadczenia przysługują również osobom najbliższym zmarłego poszkodowanego. Na ten temat więcej w publikacjach: Czy szkoda osoby najbliższej daje członkom rodziny prawo do zadośćuczynienia?, Czy należy się odszkodowanie z tytułu opieki sprawowanej przez osoby najbliższe?
Podobne publikacje:
Odszkodowanie, renta - wypadek drogowy, błędy medyczne, wypadek przy pracy, śmierć biskiego.
Czy należy się odszkodowanie z tytułu opieki sprawowanej przez osoby najbliższe?
Czy szkoda osoby najbliższej daje członkom rodziny prawo do zadośćuczynienia?,