Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

                 

DĄBEK&KUSIK

 

Publikacje

15 kwietnia 2020
obsługa prawna firm Lublin, Hrubieszów, Zamość, Chełm, adwokat, radca prawny, usługi prawne. prawo cywilne, siła wyższa, CIVID-19, tarcza antykryzysowa,

Tarcza antykryzysowa - Epidemia, a sprawy w sądzie, urzędzie (przedawnienie). 

      Kancelarie

        Adwokatów i Radców Prawnych 

          DĄBEK & KUSIK    

               obsługa prawna firm i osób fizycznych

                  Lublin  Hrubieszów  Zamość  Chełm Warszawa

obsługa prawna firm

Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt 

copyright by Magdalena  Kusik-Balicka ©  2017

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

 

adwokatka Magdalena Kusik–Balicka

             +48 502782942

            adwokat@magdalenakusik.pl

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek     

                 +48605085714

                  m.dabek.kancelaria@gmail.com

             

Kontakt z nami

Jesteśmy tutaj

                 

         W myśl art. 15 zzr i art. 15 zzs ustawy zwanej tarczą antykryzysową na czas stanu zagrożenia epidemicznego oraz stanu epidemii  ogłoszonego z powodu COVID tj. poczynając od dnia 30 marca 2020 roku część terminów: administracyjnych, sądowych i procesowych uległo zawieszeniu ( wstrzymało swój bieg albo nie rozpoczęło się ).

 

         W praktyce działa to tak, że jeżeli pismo z sądu albo z urzędu, z którym związany jest jakiś termin ( np. do złożenia skargi, apelacji, zażalenia, apelacji, wniosku dowodowego) doręczono nam przed dniem 30 marca 2020 roku wówczas w dniu 30 marca 2020 roku bieg terminu ulegnie  zatrzymaniu do czasu zakończenia stanu epidemii. Zatem po ustaniu przeszkody możliwe będzie dopełnienie czynności, ale tylko w czasie jaki pozostał po odjęciu dni, które upłynęły do dnia 30 marca 2020 roku ( zawieszenie nie oznacza bowiem, że termin będzie biegł od nowa).

Zawieszeniem oraz wstrzymaniem biegu terminu, za wyjątkiem sprawy wyłączonych przez ustawę,  objęte są:

 

1) terminy prawa administracyjnego:

 

  • od zachowania których jest uzależnione udzielenie ochrony prawnej przed sądem lub organem,
  • do dokonania przez stronę czynności kształtujących jej prawa i obowiązki,
  • przedawnienia,
  • których niezachowanie powoduje wygaśnięcie lub zmianę praw rzeczowych oraz roszczeń i wierzytelności, a także popadnięcie w opóźnienie,
  • zawitych, z niezachowaniem których ustawa wiąże ujemne skutki dla strony,
  • do dokonania przez podmioty lub jednostki organizacyjne podlegające wpisowi do właściwego rejestru czynności, które powodują obowiązek zgłoszenia do tego rejestru, a także terminów na wykonanie przez te podmioty obowiązków wynikających z przepisów o ich ustroju;

 

2) terminy sądowe i procesowe w:

 

  • postępowaniach sądowych, w tym sądowoadministracyjnych,

    postępowaniach egzekucyjnych,

  • postępowaniach karnych,

  • postępowaniach karnych skarbowych,

  • postępowaniach w sprawach o wykroczenia,

  • postępowaniach administracyjnych,

  • postępowaniach i kontrolach prowadzonych na Ordynacji podatkowej,

  • kontrolach celno-skarbowych,

  • postępowaniach w sprawach uregulowanych w ustawie o grach hazardowych,

  • innych postępowaniach prowadzonych na podstawie ustaw.

 

       W czasie stanu epidemii nie są przeprowadzane rozprawy, ani posiedzenia jawne. Wyjątek stanowią sprawy określone, w ustawie,  jako pilne. 

Zawieszenie skutkuje tym, że nie są podejmowane żadne działania, jednakże mogą być realizowane czynności naglące, których niepodjęcie mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną. Organy administracji, w tym organy kontroli oraz sądy mają możliwość wyznaczania stronom ( uczestnikom postępowania) terminów do dokonania określonych czynności, jeżeli wymaga tego interes publiczny lub ważny interes strony albo kontrolowanego, niepodjęcie czynności mogłoby spowodować niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia ludzi lub zwierząt, poważną szkodę dla interesu społecznego albo ze względu na grożącą niepowetowaną szkodę materialną.   

 

       Mogą być również wydawane: decyzje, które w całości uwzględniają żądanie strony postępowania, zaświadczenia o braku podstaw do wniesienia sprzeciwu oraz interpretacje indywidualne i stanowiska.  

 

      Wprost z przepisów ustawy wynika to, iż w czasie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii nie biegną przedawnienia karalności czynów oraz przedawnienia wykonania kar w sprawach o przestępstwa, przestępstwa i wykroczenia skarbowe oraz w sprawach o wykroczenia.

 

              Wątpliwości budzi jednak kwestia przedawnień roszczeń cywilnych ( uprawnień regulowanych na gruncie prawa cywilnego, prawa gospodarczego, których  można dochodzić przed sądem). W ustawie nie ma odniesienia się do tych terminów przedawnienia. Zgodnie z ogólną zasadą terminy prawa cywilnego ulegają zawieszeniu na czas przeszkody z powodu siły wyższej, gdy uprawniony nie ma możliwości dochodzenia swoich należności przed sądem lub innym organem. Siła wyższa w naszym przypadku to pandemia COVID-19. Jednakże nawet aktualnie istnieje możliwość złożenia pozwu do sądu ( bowiem ani sądy, ani też poczta nie wstrzymały swoje działalności). Dostęp wprawdzie jest ograniczony, podobnie jak do usług prawnych świadczonych przez adwokatów i radców prawnych, ale nie jest to wykluczone.  Kierując się zasadami prawidłowych wykładni prawniczych należy przyjąć, iż zaistniały przesłanki do uznania, iż terminy przedawnienia uległy zawieszeniu.  Niewątpliwie sytuacja, z którą zetknęliśmy się jest ekstraordynaryjna i zostaną, z biegiem czasu wypracowane odpowiednie modele działania,  mając jednak na uwadze fakt,  iż konsekwencje mogą być daleko idące ( utrata uprawnienia do skutecznego dochodzenia swoich praw przed sądem) rekomendować należy  wytoczenie  takich sprawy, pomimo trwającej pandemii.

 

 

 

Podobne publikacje:

 

                                                                                                                   

 adwokat Magdalena Kusik-Balicka

 

Kancelarie Adwokatów i Radców Prawnych DĄBEK & KUSIK

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

www.dabekkusik.pl

obsługa prawna firm i samorządów: Lublin, Hrubieszów, Zamość, Chełm,  Warszawa