Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

                 

DĄBEK&KUSIK

 

Publikacje

30 kwietnia 2019
umorzenie ZUS, obsługa prawna firm, postępowania administracyjne, abolicja ZUS, składki ZUS, wniosek o umorzenie składek

Druga ustawa abolicyjna czyli umorzenie niezapłaconych składek na ZUS

      Kancelarie

        Adwokatów i Radców Prawnych 

          DĄBEK & KUSIK    

               obsługa prawna firm i osób fizycznych

                  Lublin  Hrubieszów  Zamość  Chełm Warszawa

obsługa prawna firm

Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt 

copyright by Magdalena  Kusik-Balicka ©  2017

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

 

adwokatka Magdalena Kusik–Balicka

             +48 502782942

            adwokat@magdalenakusik.pl

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek     

                 +48605085714

                  m.dabek.kancelaria@gmail.com

             

Kontakt z nami

Jesteśmy tutaj

W dniu 11 kwietnia 2019 roku z inicjatywy Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców skierował do Ministerstw ds. rodziny i  ds. przedsiębiorczości projekt nowej ustawy o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek ZUS przez osoby prowadzące pozarolniczą działalności gospodarczą.

             

        Pierwsza ustawa abolicyjna z dnia 09 listopada 2012 roku pozwalała na umorzenie  niezapłaconych składek ZUS za lata 1999-2009. Przedsiębiorcy mogli domagać się umorzenia składek własnych, należności za pracowników musiały być opłacone w całości. W wyniku wniosku przedsiębiorcy oraz wszczęcia postępowania administracyjnego ZUS wydawał dwie decyzje pierwsza określającą warunki umorzenia czyli właśnie nakazującą zapłatę wszystkich należności niepodlegających umorzeniu w terminie 12 miesięcy od dnia decyzji, a następnie wydawana była druga decyzja ostatecznie umarzająca należność. Konsekwencją decyzji było to, że okres za który składki zostały umorzone nie jest wliczany do okresu składkowego.

         

            W ocenie Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców, nieprecyzyjna konstrukcja przepisów poprzedniej ustawy oraz niejednolita ich interpretacja nie pozwalały skorzystać z tego dobrodziejstwa wszystkim zainteresowanym przedsiębiorcom.

         

           Projekt nowej ustawy zakłada możliwość umorzenia zaległości w składkach ZUS powstałych w latach 1999-2018. Umorzenie ma dotyczyć zaległości w składakach na: ubezpieczenia emerytalne, ubezpieczenia rentowe, ubezpieczenia wypadkowe, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy oraz odsetki za zwłokę, opłaty prolongacyjne, koszty upomnienia oraz koszty egzekucji, ale dotyczące wyłącznie przedsiębiorcy. Założenia do ustawy przewidują, iż abolicją nie będą objęte, podobnie jak uprzednio, zaległości w składkach na pracowników przedsiębiorcy. Wszczęcie procedury wymagać będzie złożenia do ZUS stosownego wniosku.  

 

        Ustawa nie jest jeszcze przedmiotem prac Sejmu, jednak już w chwili obecnej propozycje regulacji mają wielu zwolenników podkreślających przede wszystkim konieczność korekty  błędów poprzedniej ustawy. Przeciwnicy rozwiązania, wskazujących na to, iż premiuje osoby łamiące prawo i zachęca do podejmowania podobnych działań. Nie można wszak tracić z pola widzenia tej kwestii, iż wielu przedsiębiorców chętniej zdecydowałoby się na niepłacenie składek ZUS i przekierowanie tych pieniędzy do systemów ubezpieczeń majątkowych w tym emerytalnych, zwłaszcza, że system nie jest wydolny i nie rokuje wypłat godnych świadczeń.

adwokat Magdalena Kusik-Balicka