Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych 

                 

DĄBEK&KUSIK

 

Publikacje

17 maja 2019
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, obsługa prawna firm, proces cywilny,

12 miesięcy na odzyskanie nieruchomości wywłaszczonej 20 lat temu. 

      Kancelarie

        Adwokatów i Radców Prawnych 

          DĄBEK & KUSIK    

               obsługa prawna firm i osób fizycznych

                  Lublin  Hrubieszów  Zamość  Chełm Warszawa

obsługa prawna firm

Strona główna | O nas | Publikacje | Usługi | Kontakt 

copyright by Magdalena  Kusik-Balicka ©  2017

22-500 Hrubieszów, ul. Rynek 36

 

adwokatka Magdalena Kusik–Balicka

             +48 502782942

            adwokat@magdalenakusik.pl

 

radczyni prawna Małgorzata Dąbek     

                 +48605085714

                  m.dabek.kancelaria@gmail.com

             

Kontakt z nami

Jesteśmy tutaj

 

 

         Zgodnie z ustawą z dnia 04 kwietnia 2019 roku  o zmianie ustawy o gospodarce nieruchomościami (Dz.U. z 29 kwietnia 2019 roku, poz. 801) w okresie od dnia 14 maja 2019 roku do 14 maja 2020 roku byli właściciele, współwłaściciele i ich spadkobiercy mogą  jeszcze ubiegać się o zwrot nieruchomości  wywłaszczonych na mocy decyzji sprzed 20 lat. Po upływie tego czasu  uprawnienie  to wygaśnie.  Wprowadzony został, bowiem 20 letni termin ( niektórzy nazywają go terminem przedawnienia, choć faktycznie jest to termin prekluzyjny) na dochodzenie roszczeń o odzyskanie wywłaszczonej nieruchomości.

 

         Stosownie do dotychczasowych przepisów wniosek o  zwrot nieruchomości można było zgłosić w każdym czasie, bez ograniczeń. Ważne, również zgodnie z aktualnym stanem prawnym jest to, że nieruchomość bądź jej część stała się zbędna na cel określony w decyzji wywłaszczeniowej. Zgodnie z art. 137 ust. 1 ustawy o gospodarce nieruchomościami nieruchomość jest zbędna, jeżeli Skarb Państwa, albo gmina, które przejęły nieruchomość na określony cel publiczny nie rozpoczęły realizacji tego celu w ciągu 7 lat od daty, kiedy  decyzja o wywłaszczeniu stała się ostateczna, albo też nie zrealizowały tego celu w ciągu lat 10 od daty ostatecznej decyzji.

 

    Nowelizacja analizowanej ustawy uprawnia do wystąpienia z wnioskiem o zwrot nieruchomości każdemu byłemu właścicielowi, współwłaścicielowi, albo spadkobiercom takich osób. Novum jest to, że o zwrot mogą wystąpić nie tylko te osoby, których nieruchomości przejęto przymusowo,  w drodze decyzji administracyjnej, ale również osoby,  które  w wyniku rokowań zawarli  umowę o przeniesienie prawa własności nieruchomości albo jej części. W takiej sytuacji wniosek,  może być złożony także wtedy,  gdy  żądanie  o odzyskanie nieruchomości było już zgłaszane wcześniej tj. przed wejściem w życie aktualnych przepisów, jednak nie zostało uwzględnione.

 

       Na marginesie wspomnieć należy, iż warunkiem koniecznym dla zwrotu wywłaszczonej nieruchomości lub udziału w tej nieruchomości albo części wywłaszczonej nieruchomości lub udziału w tej części jest zwrot przez poprzedniego właściciela lub jego spadkobiercę odszkodowania lub nieruchomości zamiennej.

 

adwokat Magdalena Kusik-Balicka